Poštovani, zamolila bi za pomoć oko sljedećih pitanja: 1. O čemu ovisi hoće li se dva otapala moći miješati te koje vrste međumolekulskih interakcija su zaslužne za miješanje primjerice metanola i acetona? 2. Koja se spektroskopska apsorcpijska analitička tehnika može koristiti za određivanje valnih duljina apsorpcije vrsta koje sadrže sustave konjugiranih dvostrukih veza UV-VIS te ukratko opisati princip metode? Najljepše se zahvaljujem na pomoći!

Ime i prezime: Emina Novak novakemina38@gmail.com

 


Mješljivost dviju tekućina ovisi o razlici između energije interakcija koje uspostavljaju čestice svake od tekućina među sobom te čestice obiju tekućina međusobno. U principu, slične vrste interakcija (disperzijske, polarne, vodikove veze) prate odgovarajući rasponi energija, a veće razlike prati i to da će se tekućine teže otapati jedna u drugoj. Pored tipa interakcija, može se jednostavno uzeti i polarnost jer veće razlike u polarnosti također znače manju vjerojatnost da će se tekućine međusobno miješati.
Metanol i aceton međusobno će uspostavljati vodikove veze, pri čemu će metanol biti i donor i akceptor, a aceton primarno akceptor, a znatno manje donor, preko metilnih vodikovih atoma.


Drugo pitanje mi je malo čudno jer sadržava (kraći) odgovor na sebe. Ili barem ja ne vidim što drugo reći, nego UV/Vis-spektrometrija. Što se tiče principa, vrlo sažeto se on svodi na to da spojevi čije molekule sadržavaju konjugirane dvostruke veze apsorbiraju u rasponu od ultraljubičastog do vidljivog dijela spektra (za veće sustave to ide i dalje u infracrveno) te da je moguće mjeriti koliki će udio emitiranog svjetla biti apsorbiran, ovisno o valnoj duljini.
Neke detalje možeš naći u Kemijskom udžbeniku E-škole kemije, a puno više vjerojatno imaš u vlastitim nastavnim materijalima. Ako materijali nisu dostatni, preporučam otići u fakultetsku knjižnicu te pogledati osnove spektroskopije u udžbenicima fizikalne kemije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija