Poštovani, zanima me ako mi možete pojasniti kako se priprema 5 ml mješavine acetona:metanola u omjeru 7:2, kako odrediti volumen pojedinog otapala koji se koristi? Zahvaljujem na odgovoru!

Ime i prezime: Hana Lajtman hana.lajtman@gmail.com

 


Ako se ne traži neka velika preciznost (npr. za kromatografiju ili prekristalizaciju), onda će biti dovoljno u istu epruvetu ili čašicu dodati aceton i metanol u zadanom omjeru, i to tako da zbroj volumenâ iznosi 5 mL.

Za slučaj da nije očito, račun izgleda ovako:

V(aceton) + V(metanol) = 5 mL

V(aceton) : V(metanol) = 7 : 2

V(aceton) = 7/2 ⋅ V(metanol)

7/2 ⋅ V(metanol) + V(metanol) = 5 mL

9/2 ⋅ V(metanol) = 5 mL

V(metanol) = 1,11 mL

V(aceton) = 3,89 mL

Što se tiče tehničke izvedbe, preciznost do 0,1 mL može se dobiti upotrebom menzure od 10 mL, a 1,1 mL i 1,9 mL su za "neprecizne" priprave dovoljno precizne brojke.

Traži li se veća preciznost, onda će prvo trebati proučiti kako se miješaju metanol i aceton (napamet ne znam događa li se kontrakcija ili ekspanzija volumena, ali sumnjam da se volumen uopće ne mijenja miješanjem). Jedan rad na tu temu našao sam ovdje te ću podsjetiti da neovlašteno skidanje radova putem stranica poput ove šteti interesima znanstvenih izdavača.
Jednom kad se skupe potrebni podaci, može se napraviti precizniji račun koliko točno koje tekućine treba da bi volumen smjese zadanog volumnog omjera (on ostaje isti neovisno o računu) bio točno 5 mL.
Umjesto vjerojatno kompliciranog računa, može se i jednostavno pripraviti npr. 6 mL smjese pa uzeti pet.

Drugo što treba za veću preciznost je oprema za precizno mjerenje volumena, odnosno poluautomatske pipete. U detalje njihove uporabe neću ovdje ulaziti jer je to nešto što se uči "rukama", nego ću samo reći da se pipetom od 1 ili 5 mL mogu precizno dodati volumeni od 1,11 mL ili 3,89 mL, pri čemu mnoge pipete od 1 mL dopuštaju i preciznost do jednog mikrolitra. Pored toga, treba imati na umu da su poluautomatske pipete baždarene za vodu, odnosno tekućine čija je gustoća bliska gustoći vode te koje nemaju vrlo visok tlak para. Zbog toga će pipetiranjem metanola ili acetona nužno doći do pogrešaka u mjerenju. Pogreške zbog gustoće ne mogu se poništiti nikako osim tako da se napravi "baždarni dijagram" za tekućinu drugačije gustoće. Pogreške zbog isparavanja mogu se spriječiti tako da se nekoliko puta usisa i izbaci tekućina iz nastavka, tako da se unutar pipete uspostavi ravnotežni tlak para. Bez toga će lakohlapljiva organska otapala dosta mahnito kapati van. Nakon pipetiranja organskih otapala dosta je mudro kroz pipetu koju minutu propuhivati zrak ili koji drugi plin, tako da se spriječi degradacija uslijed kontakta plastike pipete s parama organskog otapala.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija