U uzorku mora reforaktometrom je određen salinitet koji je iznosio 40.0 promila. U 1 l tog mora dodano je 100 ul otopine neke soli koncentracije 60 ug/l. Koliko sada iznosi salinitet? Hvala puno, lp

Ime i prezime: Mia Ursić miaursamia@gmail.com

Salinitet je u principu maseni udio solî u morskoj vodi. Povremeno nalijećem i na masenu koncentraciju "prevedenu" u maseni udio, tako da nisam posve siguran što se radi u praksi, ali to nije problem ovog zadatka, odnosno pitanja.

Ako imamo litru vode saliniteta 40,0 ‰, to znači da će kilogram te vode sadržavati 40,0 g solî. Taj će kilogram ugrubo biti litra, a možemo i uzeti podatak da gustoća morske vode ugrubo iznosi 1,02 kg/L pa izračunati da nemamo litru, nego 971 mL morske vode.

Ako "u" iz "ug" i "uL" shvatim kao "mikro", onda ispada da je dodan neznatan volumen vode u kojoj je otopljena neznatna količina soli, konkretno 6,0 nanograma. To na onih 40 grama u litri, odnosno 970 mL morske vode neće značiti detektabilnu razliku u salinitetu, kao ni na ukupnom volumenu otopine. Prema tome bi salinitet i dalje iznosio 40,0 ‰.

Ako odbacim "mikro" kao neprihvatljivo rješenje, mogu još jako zaškiljiti pa vidjeti dvaput! krivo otipnuto m, odnosno mililitre i miligrame. S takovim tumačenjem u kilogram morske vode dodaje se 0,1 L vode u kojoj masena koncentracija soli iznosi 60 mg/L. To je i dalje jako mala koncentracija pa je gustoća efektivno jedan, a ukupna masa soli 6,0 mg. Kako 6,0 mg izlazi izvan raspona značajnih znamenki za masu soli u litri morske vode, količina soli se ne mijenja, ali mijenja se volumen otopine za 10 %, tako da bi s takvim dodatkom tj. razređivanjem salinitet s 40 ‰ pao na 36,4 ‰.

Moguće je da postoji neka caka, ili da nedostaje ona polovica zadatka koja bi preostalo učinila smislenijim. U tom slučaju preporučio bih javiti se opet, samo s neupitnim izvorom zadatka, tako da se ne moramo baviti nagađanjima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr