Imam brzo pitanje, kako odrediti broj aniona u spoju. Npr, aluminijevog sulfata?

Ime i prezime: Petra C cerjakpetra@gmail.com

 


Broj anionâ može se odrediti u nekoj količini spoja (množini masi ili volumenu), ili u formulskoj jedinki (to je isto količina, i to najmanja moguća za neki spoj). Pretpostavljam da misliš na ovo drugo i pretpostavit ću da imaš ime spoja, ali ne i formulu.

Do broja anionâ (ili kationâ) u formulskoj jedinki spoja dolaziš tako da ime spoja "prevedeš" u kemijsku formulu. Da bi se to moglo, treba znati ponešto o kemijskim elementima i njihovim spojevima.
Aluminijev sulfat je ionski spoj koji sadržava katione aluminija i sulfatne anione. To se može znati, a može se znati i da će imena kationâ biti posvojna (aluminijev, kalijev, natrijev itd.), dok će imena anionâ završavati na -at, -it ili -id, npr. sulfat, nitrit ili klorid. Također se može znati da će spojevi metalâ i nemetalâ često biti ionski.
Da bismo od imena i sastava došli do formule, trebamo znati simbole elemenata u tom spoju, a treba moći i prevesti "sulfat" u odgovarajuće simbole. Simbol aluminija je Al, a kako je sulfatni anion građen od sumpora i kisika, njegova će formula sadržavati simbole S i O.
Ako znamo da sulfatni anion potječe od sumporne kiseline, možda se sjetimo da je njezina formula H2SO4, a onda se možda sjetimo i da sulfatni anion dobivamo tako da se dva protona otpuste. To nam usput daje i naboj, odnosno formulu aniona: SO42‒
Sad nam nedostaje samo još naboj aluminijevog kationa. Ako ga ne znamo, možemo pogledati gdje se nalazi u periodnom sustavu te ga locirati u skupini 13, za koju je karakteristično da metali imaju trovalentne katione, u ovom slučaju Al3+.
I sad još treba naći omjer u kojemu se kationi i anioni nalaze u spoju. Jedno pravilo koje nam tu koristi glasi da su spojevi električki neutralni. To znači da ukupan naboj aluminijevih kationa mora biti jednak ukučnom naboju sulfatnih aniona. Drugo pravilo je o brojevima koje koristimo: oni moraju biti prirodni i relativno prosti, što će reći da tražimo mali cjelobrojni omjer.
Ako ne znamo napamet, možemo ga sustavno naći tako da prvo nađemo najmanji zajednički višekratnik za nabojne brojeve i onda taj višekratnik redom podijelimo s nabojnim brojevima. Rezultati će biti brojevi kationâ i anionâ.
Za 2 i 3 najmanji zajednički višekratnik je 6. Ako 6 podijelimo s 3 (aluminijev kation), dobit ćemo 2, tj. da imamo 2 aluminijeva kationa. Podijelimo li sad 6 s 2, dobit ćemo 3, što odgovara broju sulfatnih aniona u formulskoj jedinki aluminijevog sulfata.

I sad konačno imamo formulu, a time i broj anionâ u formulskoj jedinki aluminijevog sulfata: Al2(SO4)3.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija