Izračunajte množinski udio natrijevog karbonata u vodenoj otopini natrijevog karbonata množinske koncentracije 1,00 mol dm-3 ako je gustoća otopine ρ = 1,098 g cm-3.

Ime i prezime: Lucija Ereiz lucylu.ereiz@gmail.com

Ovdje ima nešto posla. Ja obično krećem od one veličine koju tražim i onda gledam kako ju izvesti iz onih čije su vrijednosti dane u zadatku. Tako ću i sad:

x(Na2CO3) = n(Na2CO3)/(n(Na2CO3) + n(H2O))

= 1/(n(Na2CO3)/n(Na2CO3) + n(H2O)/n(Na2CO3))

= 1/(1 + n(H2O)/n(Na2CO3))

= 1/(1 + (m(H2O)/M(H2O))/(m(Na2CO3)/M(Na2CO3)))

= 1/(1 + (m(H2O)⋅M(Na2CO3))/(m(Na2CO3)⋅M(H2O)))

= 1/(1 + (w(H2O)⋅M(Na2CO3))/(w(Na2CO3)⋅M(H2O)))

Za slučaj da nije očito, mase sastojaka iste smjese, kad se nalaze kao brojnik i nazivnik istog razlomka, možemo zamijeniti pripadnim masenim udjelima. Naime, masa sastojka može se izraziti kao umnožak mase smjese i masenog udjela tog sastojka, a mase smjese će se onda u razlomku pokratiti.

Ono što smo sad dobili nije nešto što možemo odmah iskoristiti, ali uspjeli smo se od množina maknuti do masenih udjela, koji se mogu izvesti iz koncentracije i gustoće otopine:

w(Na2CO3) = m(Na2CO3)/m(otopina)

= (n(Na2CO3)⋅M(Na2CO3))/(ρ(otopina)⋅V(otopina))

= c(Na2CO3)⋅M(Na2CO3)/ρ(otopina)

Maseni udio vode dobit ćemo ili (ako nas to veseli) istim takvim izvodom, ili tako da maseni udio natrijevog karbonata oduzmemo od 1 (odnosno 100 %).

S udjelima sad možemo u onu jednadžbu gore, bilo tako da ih izračunamo i uvrstimo, bilo tako da ubacimo formule pa onda gledamo hoće li se još što pokratiti i marginalno smanjiti količinu tipkanja na kraju.

Za slučaj da bude trebalo provjeravati brojke, meni je ispalo da množinski udio natrijevog karbonata iznosi 1,78 %.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr