pozdrav, potrebna mi je pomoć oko rjesavanja zadatka. zadatak glasi- Da bi se pripremio karbonatni pufer , uzeto je točno 100 ml vodene otopine natrijeva hidroksida, koncetracije c(NaOH)= 0,01 mol/dm3, i u tuje otipinu dodano točno 2.25 mL vodene otopine natrijeva hidrogenkarbonata, koncetracije c(NaHCO3)= 1.00 mol/dm3. Izračunajte pH tako priredenog pufera. pKa1 (H2CO3)= 6.35 pKa2 (H2CO3)= 10.33 unaprijed hvala na odgovoru

Ime i prezime: jelena perovic jelenaperovic4@gmail.com

 


U karbonatnom puferu pH je određen ravnotežom tj. omjerom između karbonatnog i hidrogenkarbonatnog aniona. Način na koji ćemo od omjera doći do pH uključuje formulu:

pH = pKa + log c(A)/c(HA)

U njoj je pKa ona konstanta disocijacije koja je relevantna za pufer, dok su c(A) i c(HA) redom koncentracije deprotonirane i protonirane kiseline, odnosno baze zaslužne za puferska svojstva otopine.
Kako ovdje imamo ravnotežu karbonata i hidrogenkarbonata, trebat će nam druga konstanta ionizacije ugljične kiseline, dok ćemo koncentracije dobiti uz pomoć malo stehiometrije. Naime, reakcijom natrijevog hidroksida s natrijevim hidrogenkarbonatom nastao je natrijev karbonat:

NaOH(aq) + NaHCO3(aq) → Na2CO3(aq) + H2O(l)

Pomoću te jednadžbe možemo naći konačne množine natrijevog hidrogenkarbonata i natrijevog karbonata, budući da su nam početne količine zadane (kao volumeni i koncentracije).

Konačne koncentracije hidrogenkarbonatnog i karbonatnog aniona dobit ćemo tako da izračunamo njihove konačne množine te ih podijelimo s ukupnim volumenom otopine.

n(Na2CO3) = n0(NaOH)

= c0(NaOH)∙V(NaOH)

n(NaHCO3) = n0(NaHCO3) ‒ n(Na2CO3)

= n0(NaHCO3) ‒ n0(NaOH)

= c0(NaHCO3)∙V(NaHCO3) ‒ c0(NaOH)∙V(NaOH)

Ukupan volumen dobit ćemo tako da zbrojimo volumene otopina natrijevog hidroksida i natrijevog karbonata, s tim da bih primijetio da će se u razlomku volumeni pokratiti i ostati samo množine.

Kad se sve to izračuna i ubaci u formulu, trebalo bi ispasti da pH pufera iznosi 10,23.

Ustreba li, ovdje ćeš pronaći pristojnu hrpicu puferskih zadataka za vježbu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija