Poštovani, molim Vas za pomoć u navedenom zadatku: U reakciji čvrstih reaktanata magnezijevog hidroksida i neke monoprotonske organske kiseline, HA (M(HA) = 183,18 g mol-1), nastaju sol MgA2 i voda. Sol MgA2 podvrgnuta je elementnoj analizi. Spaljivanjem 2,5781 mg MgA2 u struji kisika dobiveno je 4,0877 mg ugljikovog(IV) oksida, 0,4769 mg vode i 0,8500 mg sumporovog(IV) oksida. Maseni udio magnezija u soli je 6,250 %, a dušika 7,209 %. Ostatak do 100 % otpada na kisik. Odredi empirijsku formulu spoja MgA2 i molekulsku formulu kiseline HA. Najviše me muči što trebam napraviti s masenim udjelima. Hvala!

Ime i prezime: Roza rozikastjepanic@gmail.com

Budući da ima dosta posla koji se uglavnom ponavlja, dat ću prvo kratke upute što i kako, a ako to ne bude od pomoći, javi se opet pa ću proširiti odgovor.

Ono što treba u zadatku je dobiti brojčane omjere elemenata koji grade taj spoj. Njega ćemo dobiti tako da izračunamo prošireni omjer:

N(Mg) : N(C) : N(H) : N(N) : N(O) : N(S) = w(Mg)/Mr(Mg) : w(C)/Mr(C) : w(H)/Mr(H) : w(N)/Mr(N) : w(O)/Mr(O) : w(S)/Mr(S)

Kako do te formule, opisano je npr. ovdje, a poveća hrpa zadataka s tom formulom može se naći ako se u tražilicu E-škole kemije upiše "empirijsk".

Od hrpe vrijednostî koje treba ubaciti u formulu polovicu tj. sve relativne atomske mase imamo u tablici periodnog sustava elemenata (ili na Wikipediji, ili negdje u udžbeniku kemije). Od preostalih, maseni udjeli magnezija i dušika dani su u zadatku, a preostala četiri trebamo izračunati:

w(C) = m(CO2)/m(uzorak) · Mr(C)/Mr(CO2)

w(H) = m(H2O)/m(uzorak) · 2·Mr(H)/Mr(H2O)

w(S) = m(SO2)/m(uzorak) · Mr(S)/Mr(SO2)

w(O) = 1 − w(Mg) − w(C) − w(H) − w(N) − w(S)

Ako imaš postotke, a ne decimalne brojeve, onda će ti u zadnjoj formuli umjesto jedinice trebati 100 %.

Na kraju, kad se dobije onaj prošireni omjer, treba naći male cijele brojke koje mu odgovaraju. Ako uspiješ, naći ćeš formulu magnezijevog saharinata. Polaznu kiselinu (saharin) možeš vidjeti ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr