Pozdrav, Pokušavam pronaći na internetu jedan pokus koji sam vidjela,ali ne uspjevam.Za pokus je potrebno napraviti pjenu koja se uhvati u ruku i zatim zapali,osoba koja drži pjenu se ne opeće zbog specifičnog toplinskog kapaciteta.Možete li mi pomoći odrediti od čega je pjena napravljena i još malo pojasniti pokus Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Piroš pirosa0805@gmail.com

Moguće je da se radi o sapunici ispunjenoj zemnim plinom. U tom pokusu treba otopiti nešto deterdženta za suđe u vodi te kroz otopinu propuštati npr. plin za upaljače ili plamenike (smjesa propana i butana) dok se ne napravi dovoljno pjene. Zapaliti se može bilo kakvim izvorom plamena, a za paljenje na rukama pazio bih ipak da bude malo pjene, da bude na dlanovima (dalje obično imamo dlake i one se itekako mogu zapaliti) te da u blizini ne bude ništa zapaljivo.
Zašto ruke ne nastradaju, nisam posve siguran. Vjerojatno je stvar u tomu da se dio energije utroši na isparavanje vode iz sapunice, a sve skupa ionako dosta brzo ode u vis pa ne oprlji ruku.

Jednu kratku demonstraciju pokusa sa sapunicom i plinom našao sam ovdje, još jednu ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr