Pozdrav, molila bih Vas ako mi možete napisati postupak i rješenja ova dva Zadatka. 1. Izračunaj pH 0,5%-tne otopine HCN, K(HCN) = 7,9*10^-10 mol/dm3. 2. Nađite koncentraciju iona Cd2+ (aq) u otopini tetrakadmijeva (II) sulfata koncentracije c= 0,1 mol/dm^3, ako je njegova koncentracijska konstanta disocijacije K=2,5 * 10^-7 mol^4/dm^12.

Ime i prezime: Tea Podbokec podbojectea01@gmail.com

Prvi zadatak traži računanje pH razrijeđene vodene otopine slabe kiseline. Detaljne upute za rješavanje takvih zadataka mogu se naći npr. ovdje ili ovdje, a nije zgorega ni zaviriti ovdje i ovdje.

Dodatan detalj na koji treba obratiti pozornost je način na koji je zadan sastav otopine. Množinska se koncentracija iz masenog udjela može dobiti ovim putem:

w(HCN) = m(HCN)/m(otopina)

= (n(HCN)·M(HCN))/(ρ(otopina)·V(otopina))

= c(HCN)·M(HCN)/ρ(otopina)

Gustoću otopine nemamo, ali kako se radi o razmjerno razrijeđenoj otopini, možemo ju aproksimirati gustoćom vode.

Nakon toga možemo s izračunatom koncentracijom ići ili u kvadratnu jednadžbu:

[H+]2 + Ka(HCN)·[H+] ‒ Ka(HCN)·c(HCN) = 0

ili u aproksimaciju u kojoj zanemarujemo koncentraciju vodikovih iona u odnosu na koncentraciju kiseline:

Ka(HCN) = [H+][CN]/[HCN]

= [H+]2/(c(HCN) ‒ [H+])

≈ [H+]2/c(HCN)

iz čega slijedi:

[H+] ≈ (Ka(HCN)·c(HCN))1/2

Moja je preporuka barem prvih nekoliko puta u životu računati i po kvadratnoj jednadžbi i aproksimativno, da se stekne osjećaj za to kad je aproksimacija primjenjiva, a kad nije.

Drugi zadatak ukratko ne razumijem. Tetrakadmijev sulfat, koliko mi je poznato, nije poznat spoj, dok je kadmijev sulfat vrlo dobro topljiv u vodi i nema osobito veliku konstantu asocijacije ionâ, tako da je vjerojatno nešto krivo prepisano ili postavljeno. Kako izgleda točno postavljen zadatak, ne uspijevam pogoditi. Moguće se radi o koncentraciji kadmijevog sulfida u otopini kadmijevog sulfata, ili možda nekog teško topljivog sulfata u otopini kadmijevog sulfata. Kako bilo, zamolio bih da provjeriš kako točno izgleda zadatak, ili da isto zamoliš nastavnika, i onda se opet javiš s ispravno postavljenim zadatkom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr