Kako napraviti pokus za anomaliju vode?

Ime i prezime: Nia Aračić marina.mikulic@gmail.com

Koliko mi je poznato, anomalija vode obuhvaća barem tri stotine fizikalnih svojstava i fenomena. Poneki detalj spomenuo sam ovdje, a puno više naći ćeš u knjizi Biografija vode Philipa Balla.

Prvi pokus koji mi pada na pamet bilo bi plutanje leda. Većini tvari gustoća raste kad se hlade, s dodatnim skokom pri skrućivanju, dok kod vode postoji maksimum gustoće pri 4 °C, nakon čega gustoća opada, s dodatnim skokom pri smrzavanju. Potencijalan problem bio bi naći neku drugu lako taljivu i prozirnu tvar. Najlakše je možda uzeti neku mast, rastaliti u nekoj prozirnoj boci i onda u talinu ubaciti komad krute masti. Trebao bi potonuti.

Pored toga, može se demonstrirati površinska napetost vode u odnosu na npr. alkohol, ulje ili petrolej. Oprezno položen žilet ostat će plutati na vodi, dok na drugim tekućinama odmah tone.

Ovisno o tomu na koju se točno anomaliju cilja, može se smisliti ili naći još toga. Ako trebaš nešto specifično, javi se opet, s preciznijim pitanjem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr