Dobar dan. Trebala bih pomoć oko par zadataka u području otopina. Molima bih vas, ako je moguće, da napišete postupak rješavanja. 1. Izračunajte koncentraciju otopine koja nastaje miješanjem 200 mL natrijeve lužine množinske koncentracije 0,53 mol/L i 500 mL natrijeve lužine množinske koncentracije 0,15 mol/L. 2. Izračunajte množinsku koncentraciju kloridnih iona u otopini ako je u 500 g otopine, čija je gustoća 1,059 g/cm3, otopljeno 25 g natrijeva klorida i 25 g željezova (III) klorida. 3. Izračunajte masu željezova (II) klorida koji nastaje reakcijom 7,2 g željeza sa 120 g klorovodične kiseline u suvišku masenog udjela 20 %. Evo, nadam se da vas nisam previše opteretila. Hvala vam puno unaprijed :)

Ime i prezime: Iva Horvat iva.horvat64@gmail.com

U prvom zadatku treba izračunati ukupnu množinu i podijeliti tu množinu s ukupnim volumenom. Promjene gustoće mogu se, ali i moraju zanemariti.

c(NaOH) = n(NaOH)/Vuk.

= (n1(NaOH) + n2(NaOH))/(V1 + V2)

= (c1(NaOH)·V1 + c2(NaOH)·V2)/(V1 + V2)

U drugom zadatku treba izračunati ukupnu množinu kloridnih aniona te ju podijeliti s volumenom otopine:

c(Cl) = n(Cl)/V(otopina)

= (n(Cl, NaCl) + n(Cl, FeCl3))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= (n(NaCl) + 3·n(FeCl3))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= (m(NaCl)/M(NaCl) + 3·m(FeCl3)/M(FeCl3))/(m(otopina)/ρ(otopina))

U trećem zadatku treba treba prvo napisati (ili imati na umu) jednadžbu reakcije:

Fe + 2 HCl → FeCl2 + H2

Iz nje vidimo da po jednom atomu željeza dobijemo jednu formulsku jedinku željezovog(II) klorida, što nam omogućava da napišemo jednadžbu:

m(FeCl2) = M(FeCl2n(FeCl2)

= M(FeCl2n(Fe)

= M(FeCl2m(Fe)/M(Fe)

Pritom je korisno imati na umu da uparavanjem takve otopine nećemo dobiti bezvodni željezov(II) klorid, nego njegov dihidrat koji se grijanjem raspada na smjesu spojeva, a ne bezvodni klorid.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr