S kojom veličinom uspoređujemo masu molekule ili formulske jedinke spoja?

Ime i prezime: Jan Ivančić

Mase možemo najbolje uspoređivati s drugim masama, budući da inače usporedba može postati dosta komplicirana. Kako su po masi molekulama slične jedino druge molekule te atomi, možemo ili odabrati neki "referentni" atom, ili smisliti univerzalnu jedinicu. Nakon određenih peripetija s referentnim atomima, znanstvenici su smislili tzv. unificiranu atomsku jedinicu mase, koja iznosi 1,6605 · 10‒27 kg, odnosno jednu dvanaestinu mase atoma ugljika-12. Pored toga imamo i jedinicu dalton koja odgovara toj istoj masi. Masu molekule ili atoma tako možemo, osim u "velikim" jedinicama, izraziti i u daltonima, što tipično ispada broj u rasponu od oko jedan pa do nekoliko stotina ili tisuća (za jako velike molekule). Osim daltona, imamo i relativnu atomsku ili molekulsku masu, koja je zapravo omjer mase molekule i unificirane atomske jedinice mase, odnosno jednog daltona.

Nešto više o odabiru unificirane jedinice mase možeš pročitati ovdje, a preporučio bih pogledati i ovaj te ovaj tekst.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr