Poštovani, Doktor biokemije vrlo uspješno skida izrasline na koži već 30 godina, naravno samo one benigne,bez ijednog neželjenog slučaja....koristi žućkastu tečnost,neku kiselinu..rekao bih po mirisu. Mladež.bradavice... pocrne i otpadaju bez ožiljaka za 7 do 15 dana Šta bi to moglo da bude?

Ime i prezime: Marko Balaban jkdab357@gmail.com

Madeži i bradavice toliko su različiti da mi tvrdnja da ih "skida" jedan te isti pripravak u najmanju ruku djeluje neobično. Slično kao i kad čujem da neki lijek liječi desetak različitih bolesti.

Koliko mi je poznato, pored razmjerno univerzalne krioterapije (koja uključuje precizno smrzavanje tkiva tekućim dušikom), madeži se tipično uklanjaju operativno, dok za (virusne) bradavice postoji niz pripravaka koji se koriste kao bi se eliminirali virusi, odnosno potjerao imunosni sustav da ih sam eliminira. Daleko najpoznatija je vjerojatno salicilna kiselina (od koje se može dobiti Aspirin) i to bi možda mogla biti ta kiselina. Još jedna kiselina koja se koristi je trikloroctena kiselina, s tim da je ona puno nezgodnija za uporabu jer vrlo lako stvara opekline. Pored tih dviju kiselina koriste se još srebrov nitrat, fluorouracil, 2,4-dinitroklorbenzen, kantaridin, Cidofovir, bleomicin i Imiquimod te možda još poneki spoj. Ako spomenuti doktor koristi nekakvu "žućkastu" tekućinu, nije nemoguće da se radi o smjesi više različitih tvari, tako da je vjerojatno jedini način da se dozna sastav ptiati tog doktora. U teoriji se može i napraviti i kemijska analiza uzorka tog medikamenta, ali takav posao često bude dosta mukotrpan.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr