Dobar dan! Možete li mi odgovoriti na pitanje koji spoj nastaje iz 4-hidroksibutanala reakcijom provedenom u kiselim uvjetima? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Tonka Musić tonksi2005@gmail.com

Ako imamo samo 4-hidroksibutanal otopljen u inertnom otapalu uz neku kiselinu koja ne radi ništa drugo osim što otpušta proton, onda možemo gledati što se može dogoditi između aldehidne i hidroksilne skupine. Njihovom reakcijom (tipično u kiselom mediju) nastaju poluacetali i acetali. U načelu, zamislive su inter- i intramolekulske reakcije i očekivao bih da će ravnotežna smjesa sadržavati nekoliko (oligomernih) produkata čije će koncentracije ovisiti o polaznoj koncentraciji 4-hidroksibutanala. Međutim, ako nas zanima samo glavni produkt, to će vjerojatno biti ono što nastaje intramolekulskom reakcijom, dakle 2-hidroksitetrahidrofuran (ili 2-hidroksioksaciklopentan).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr