Možete mi napisati nešto o ugljičnoj kiselini. Svuda sam tražila ali nigdje ne mogu ništa naći o njoj. Unaprijed hvala. Tajana

Ime i prezime: Tajana Mrkoci tajana15@net.hr

Kemijska formula ugljične kiseline je H2CO3. Ugljična kiselina nastaje reakcijom ugljikovog dioksida s vodom kada ugljikov dioksid otapamo u vodi (npr. u gaziranim pićima). Zato kažemo da je ugljikov dioksid anhidrid ugljične kiseline. Tu reakciju prikazujemo jednadžbom:

CO2 + H2O → H2CO3

Ugljičnu kiselinu je vrlo teško dobiti u čistom stanju jer je dovoljna jedna jedina molekula vode da uzrokuje autokatalitički raspad ugljične kiseline na ugljikov dioksid i vodu. Ipak, nedavno je dokazano da je ugljična kiselina u potpunom odsustvu vode stabilna.

U vodenim otopinama ugljična kiselina disocijacijom daje najprije hidrogenkarbonatni (bikarbonatni) anion, a zatim karbonatni anion. Disocijaciju ugljične kiseline prikazujemo sljedećim jednadžbama:

H2CO3 → HCO3- + H+ (pKd = 6,35)
HCO3- → CO32- + H+ (pKd = 10,33)

Soli ugljične kiseline su hidrogenkarbonati (ili bikarbonati) i karbonati. Primjeri: NaHCO3 - natrijev hidrogenkarbonat; (NH4)2CO3 - amonijev karbonat; CaCO3 - kalcijev karbonat. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr