Dobar dan, trebam pomoć oko ovog zadatka: Ako u 1000ml vode imamo rastvoreno 10g natrij acetata (CH3COONa) i 15g acetatne kiseline (CH3COOH), izračunaj pH ovog pufera. (pKa=4.75)

Ime i prezime: Ela elalindov@icloud.com

Slično kao i ovdje te u drugim "puferskim" zadacima koje ćeš naći što među poveznicama u tekstu, što ako u tražilicu napišeš "Henderson", potrebno je izračunati koncentracije otopljenih tvari te ih uvrstiti u tzv. Henderson-Hasselbalchovu jednadžbu.

Koncentracije ćeš dobiti dijeljenjem množine s volumenom otopine, a množinu dijeljenjem mase s molarnom masom:

c(CH3COONa) = n(CH3COONa)/V(otopina)

= m(CH3COONa)/(M(CH3COONa)·V(otopina))

c(CH3COOH) = n(CH3COOH)/V(otopina)

= m(CH3COOH)/(M(CH3COOH)·V(otopina))

pH onda možeš izračunati uz pomoć spomenute jednadžbe:

pH = pKa(CH3COOH) + log (c(CH3COONa)/c(CH3COOH))

Usput budi rečeno, moje rješenje je za litru otopine, ne litru vode. Ako u litri vode otopimo ukupno 25 grama topljivih tvari, volumen više neće biti jedna litra. Razlika će biti mala jer se radi o malom udjelu otopljenih tvari (2,44 % mase), tako da greška u računu neće biti velika. No, ako se u takvim zadacima naprosto zada volumen otopine (što je u praksi lako izvedivo ako se kod priprave koriste odmjerne tikvice), onda u računu nema nikakve greške (barem ne na ovoj razini teorije).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr