Što je apsolutni alkohol i kako se dobiva?

Ime i prezime: Ema Emasusec19

Apsolutni alkohol je ugrubo čisti etanol, s naglaskom na to da u njemu nema vode. Naime, etanol koji se dobiva destilacijom (što je slučaj i kod fermentacije i kod industrije, budući da je voda dosta neizbježna u uvjetima u kojima etanol nastaje) uvijek sadržava nešto vode. Volumni udio vode u destilatu ne može se smanjiti ispod 3 %, a razlog tomu je fenomen zvan azeotropija, o čemu ponešto možeš pročitati ovdje i ovdje.

Uklanjanje vode može se izvesti tzv. azeotropnom destilacijom, kod koje se etanolu dodaje neka druga tvar (npr. benzen, heksan ili toluen) koja će destilirati zajedno s vodom i ostaviti znatno čišći etanol, sad, doduše, smalo zagađen tom drugom tvari.
Drugi način je iskuhavanje etanola s tvarima koje će vezati vodu, pri čemu se niti polazna tvar niti ono što nastane reakcijom s vodom ne otapa u etanolu, ili barem nije hlapljivo. U tu se svrhu može koristiti npr. kalcijev oksid, odnosno živo vapno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr