Dobar dan! Možete li mi odgovoriti na pitanje postoji li u kojem poznatom spoju udio ionske veze 100%? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Tonka Musić tonksi2005@gmail.com

 


Udio ionske veze možemo računati (barem) na dva načina. Jedan je da nekako izmjerimo dipolni moment molekule (μ) i onda ga podijelimo s duljinom veze (koju isto trebamo nekako izmjeriti) te elementarnim nabojem (u slučaju višestrukih veza dvostrukim ili trostrukim), budući da se formiranjem ionske veze prenosi naboj, u formi elektrona:

x(ionska veza) = μ/(r∙e)

Taj način računa u teoriji dopušta mogućnost 100 %-tne ionske veze, budući da se elektroni svakako mogu prebaciti s atoma na atom. Međutim, praksa je obično drugačija od teorije. Naime, približimo li bilo kakva dva atoma, njihovi će se elektroni malo izmjenjivati, zbog njihove kvantne prirode (ona dopušta da čestice ne budu strogo locirane, a mogućnost da se nešto dogodi u principu znači da će se to i dogoditi). Ta izmjena stvara tzv. disperzijske interakcije, koje je moguće izbjeći jedino tako da udaljimo atome. No, ako ih udaljimo, onda oni više nisu povezani. Možemo naći nekakav kompromis, tako da imamo razdvojene naboje, dovoljno blizu da se privlače, a dovoljno daleko da nema disperzijske interakcije, ali takovu interakciju onda ne bih nazvao ionskom vezom.


Još jedan način računanja udjela ionske veze, odnosno polarnosti kovalentne veze, polazi od elektronegativnostî:

x(ionska veza) = 1 ‒ e(‒(χAχB)2/4)

Formulu je, zajedno s vlastitom definicijom elektronegativnosti, predložio Linus Pauling. Za slučaj da nije očito, ta formula ne dopušta mogućnost potpuno ionske veze. Maksimum za realne atome po Paulingovoj skali elektronegativnosti iznosi 93 % za francijev fluorid. Nisam siguran je li tko izveo eksperimentalnu provjeru tog računa, budući da najstabilniji francijev izotop, Fr-223, ima vrijeme poluraspada od 22 minute.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija