Za standardizaciju otopine HCl odpipetirano je 10mL otopine Na2CO3 koncentracije 0,1004 molL-1 i titrirano s otopinom HCl uz metiloranž do prve promjene boje. Pri tome je utrošeno 18,7mL otopine HCl. Izračunaj konc. otopine HCl. Poštovani, naime, mene zanima zašto je potrebno 18,7mL otopine HCl za promjenu boje u reakciji sa 10mL otopine Na2CO3. Točka ekvivalencije bit će kad 10mL HCl reagira sa 10mL Na2CO3, a točka završetka titracije bi trebala biti blizu... Pa zašto je onda potrebno 18,7 mL HCl za promjenu boje, ako znam da je c(HCl)=0,2008 ako sam dobro izračunao.

Ime i prezime: Matej Petrović anonimni048@gmail.com

 


Kad polako dodaješ klorovodičnu kiselinu vodenoj otopini natrijevog karbonata, zbivaju se dvije reakcije. Prvo se karbonatni anion protonira u hidrogenkarbonatni, a potom hidrogenkarbonatni u vodu i ugljikov dioksid (u ravnoteži s nešto malo ugljične kiseline). Ta dva koraka mogu se pratiti indikatorima, budući da kod kompletiranja prvog pH s oko deset ili više naglo pada do raspona od sedam do osam, a kod kompletiranja drugog koraka tj. kod druge točke ekvivalencije dosta sporije nego kod prve točke ekvivalencije pada ispod tri. Ako se u otopini nalazi fenolftalein, koji gubi ljubičastu boju u rasponu od 10 do 8, otopina će se obezbojiti pri prvoj točki ekvivalencije. Ako je u otopini metiloranž, koji iz narančaste boje prelazi u žutu ugrubo u rasponu od 4 do 3, onda će se promjena boje zbiti tek pri drugom stupnju neutralizacije, odnosno pri drugoj točki ekvivalencije. Izbor indikatora tako u ovom slučaju utječe na to koju ćemo promjenu pratiti, a onda i na stehiometriju reakcije, a time i račun, odnosno koncentraciju koju ćemo izračunati.

Što se tiče tvog računa, ne vidim odakle znaš da za neutralizaciju treba baš 10 mL klorovodične kiseline, niti otkud ti podatak o koncentraciji klorovodične kiseline. Oni svakako jesu međusobno u skladu, ali odgovaraju eksperimentu u kojemu je korišten fenolftalein, a ne metiloranž.

U slučaju opisanom u zadatku titracija zbog metiloranža kao indikatora ide do druge točke ekvivalencije pa će množina klorovodične kiseline biti dvostruko veća od množine natrijevog karbonata, tako da ćeš njezinu koncentraciju dobiti pomoću formule:

c(HCl) = 2∙c(NaOH)∙V(NaOH)/V(HCl)

Još pokoju informaciju možeš naći u starijim odgovorima koji se bave titracijama, poput ovog, ovog ili ovog.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija