Elementarnom ananlizom utvrđeno je da je u acetilsalicilnoj kiselini (aspirinu) maseni udio ugljika 60.02%, vodika 4.48% i kisika 35.3%. Rel. molekulska masa aspirina je 190.02. Izračunaj e.f i m.f.

Ime i prezime: Luka Vinković vinkovicluka50@gmail.com

Do empirijske formule doći ćeš pomoću sljedećeg omjera:

N(C) : N(H) : N(O) = w(C)/Ar(C) : w(H)/Ar(H) : w(O)/Ar(O)

Tri brojke koje ćeš dobiti neće biti cijele, ali njihovim međusobnim uspoređivanjem (tako da ih međusobno dijeliš dok ne dobiješ neki cijeli broj ili jednostavan razlomak) možeš naći tri cijele i međusobno proste brojke koje će biti u omjeru koji odgovara empirijskoj formuli. Konkretno, iz ovih podataka ispast će:

N(C) : N(H) : N(O) = 5,01 : 4,44 : 2,21

Očito je da će biti N(H) : N(O) = 2 : 1, dok za omjer ugljika i ostalih nije tako očit. Zato možeš npr. podijeliti relativne vrijednosti za ugljik i kisik i onda taj omjer pomnožiti s nečim što će dati malu cijelu brojku. Dijeljenjem 5,01 s 2,21 dobiva se 2,27. Množenjem s 2 i 3 ne dobivaju se cijele brojke, a množenjem s 4 dobiva se 9,08, što je približno 9. To znači da imaš N(C) : N(O) = 9 : 4, a kako vodika ima duplo više, konačno imaš i:

N(C) : N(H) : N(O) = 9 : 8 : 4

što daje i empirijsku formulu. Za molekulsku formulu trebaš izračunati relativnu molekulsku masu empirijske formulske jedinke i onda s tom masom podijeliti relativnu molekulsku masu spoja. Rezultat će dati broj s kojim treba pomnožiti koeficijente u empirijskoj formuli da se dobije molekulska.

Kad krenemo i to računati, ispada da je relativna molekulska masa Aspirina jednaka oko 180, tako da je relativna molekulska masa u zadatku netočno zadana. Također, lako je primijetiti i da se zbrajanjem triju masenih udjela ne dobiva 100 %. Te dvije greške ne utječu bitno na rješavanje, ali mogu zbuniti ljude navikle da zadaci budu ispravno postavljeni i provjereni prije nego što se daju učenicima.

Za još srodnih primjera i zadataka pogledaj ovdje i slijedi poveznice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr