Opiši pretvorbu energije koja se odigrava tijekom staničnog disanja .

Ime i prezime: Goga

Stanično disanje je složen proces kojim se glukoza oksidira kisikom do vode i ugljikovog dioksida, a dobivena energija pohranjuje u molekulama ATP (adenozin-trifosfat) i NADH (reducirani oblik dinukleotida adenina i nikotinamida). Energija iz NADH također se može prebaciti u ATP koji dođe kao univerzalni, premda kratkoročni spremnik energije u živim bićima. Ovisno o metaboličkim putevima, oksidacijom jedne molekule glukoze može se dobiti od 29 do 32 molekule ATP. Ponešto o tomu može se pročitati u ovom radu.

Jednadžba oksidacije glasi:

C6H12O6 + 6 O2 → 6 CO2 + 6 H2O

Pridodamo li tomu još sintezu ATP (iz ADP i dihidrogenfosfata), možemo sve zajedno zapisati kao:

C6H12O6 + 6 O2 + 32 ADP + 32 H2PO4 → 6 CO2 + 38 H2O + 32 ATP

U jednadžbu sam stavio maksimalnu količinu ATP koja se može dobiti. Ovisno o kontekstu, može se staviti i neka druga vrijednost. Također, treba imati na umu da su ovo zapravo samo dvije zbrojene jednadžbe, odnosno sumarna jednadžba za vrlo zamršen proces. Zamiješamo li u epruveti glukozu, ADP i nekog dihidrogenfosfata, neće se dogoditi ništa osim polagane hidrolize ADP. Dodamo li unutra i sve bitne enzime (njih preko deset), opet se neće dogoditi ništa jer za ovaj proces nije dostatno samo da su prisutne sve komponente, nego je bitna i njihova prostorna organizacija. Dio staničnog disanja zbiva se u citosolu, dio u mitohondriju, odnosno kroz njegovu unutrašnju membranu, gdje "stoluje" ATP-sintaza, jedan od ključnih enzima za stanično disanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr