mozete li mi reći valencije svih ili većine elemenata sve sam pretrazio ali nisam nista pametnoga nasao unaprijed hvala

Ime i prezime: Ivan Boban Lasagna21000@yahoo.com

Već sam jednom odgovorio na takvo pitanje ovdje.

Ponavljam još jednom: učenje kemije ne treba shvaćati kao pamćenje telefonskih brojeva (u stilu: možete li mi navesti telefonske brojeve svih ili većine svojih prijatelja), nego kao učenje niza pravila i primjenu istih. Po tome je kemija slična gramatici.

Pojednostavljeno, pravila bi izgledala ovako:

Elementi 1. skupine periodnog sustava (H, Li, Na, K, Rb, Cs i Fr) su jednovalentni.

Elementi 2. skupine p. s. e. (Be, Mg, Ca, Sr, Ba i Ra) su dvovalentni.

Elementi 3. skupine p. s. e. (Sc, Y i svi lantanoidi i aktinoidi) su najčešće trovalentni, uz ponešto iznimaka, npr. neki mogu biti i dvo- ili četverovalentni i sl.

Elementi 4. skupine p. s. e. (Ti, Zr i Hf) u pravilu su četverovalentni.

Elementi 5. skupine p. s. e. (V, Nb i Ta) u pravilu su peterovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 6. skupine p. s. e. (Cr, Mo i W) u pravilu su šesterovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 7. skupine p. s. e. (Mn, Tc i Re) u pravilu su sedmerovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 8., 9. i 10. skupine p. s. e.: Fe, Co, Ni, Ru, Rh, Os i Ir su dvo- i trovalentni, Pd i Pt su dvo- i četverovalentni. Uz te, moguće su i druge valencije.

Svi elementi 11. skupine p. s. e. (Cu, Ag i Au) mogu biti jednovalentni, s time da je Cu ipak najčešće dvovalentan, a Au trovalentno.

Elementi 12. skupine p. s. e. (Zn, Cd i Hg) u pravilu su dvovalentni, Hg može biti i jednovalentna.

Elementi 13. skupine p. s. e. (B, Al, Ga, In i Tl) u pravilu su trovalentni.

Elementi 14. skupine p. s. e. (C, Si, Ge, Sn i Pb) u pravilu su četverovalentni, s time da neki češće a neki rjeđe mogu biti i dvovalentni.

Elementi 15. skupine p. s. e. (N, P, As, Sb i Bi) u pravilu su tro- i peterovalentni.

Elementi 16. skupine p. s. e. (O, S, Se, Te i Po) u pravilu su dvovalentni, a svi osim kisika mogu biti još i četvero- i šesterovalentni.

Elementi 17. skupine p. s. e. (F, Cl, Br, I i At) u pravilu su jednovalentni, a svi osim fluora mogu biti još i tro-, petero- i sedmerovalentni.

Elementi 18. skupine p. s. e. (He, Ne, Ar, Kr, Xe i Rn) u pravilu ne grade kemijske spojeve.

Još pojednostavljenije: 1. i 11. skupina jednovalentni, 2. i 12. dvovalentni, 3. i 13. trovalentni 4. i 14. četverovalentni itd. do 7. i 17. sedmerovalentni, a zatim još tri koraka nazad: 17. skupina jednovalentni, 16. dvovalentni, 15. trovalentni. Naravno, uz podosta iznimaka ;-) Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr