Od čega je građena puževa kućica

Ime i prezime: Saša Stambolija sasa.stambolija08@gmail.com

Tipično puževe kućice imaju tri sloja. Tanak vanjski sloj zove se periostrakum i štiti unutrašnji sloj od abrazije, a sazdan je uglavnom od konhiolina (složeni glikoprotein tj. polimer koji sadržava aminokiseline i saharide te u manjoj mjeri neke druge organske jedinice) te malih količina pigmenata tipičnih za vrstu. Srednji i najdeblji sloj kućice, trakum, tipično je građen od kalcijevog karbonata, dosta redovito u formi aragonita (nasuprot kalcitu koji dominira u stijenju) kristaliziranog u matrici konhiolina. Unutrašnji sloj kućice zove se sedef i sadržava tanke paralelno posložene pločice aragonita povezane još tanjim slojevima gusto pakiranog konhiolina. Sedefasti (a time i biserni) sjaj inače potječe od interakcije vidljive svjetlosti s tim i tako posloženim slojevima aragonita i konhiolina.

Ovo je inače dosta grub opis jer sastav i struktura pužev(sk)ih kućica variraju od vrste do vrste, a ponekad i od staništa do staništa. S jedne strane može varirati udio organske tvari, tako da neki puževi imaju kućice građene samo od proteinâ. S druge strane, mineralni dio ne mora uvijek biti samo aragonit, nego se kod nekih vrsta mogu naći i dolomit i kvarc, dok kalcijev karbonat u manjoj mjeri može biti prisutan i kao kalcit.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr