Napiši jednadžbu izgaranja 2-metilbutena uz dovoljno i nedovoljno zraka

Ime i prezime: Fran Rižnar

Postoje dva 2-metilbutena: 2-metilbut-1-en i 2-metilbut-2-en. Srećom, za jednadžbu njihovog izgaranja dostatna je molekulska formula koja u oba slučaja, kao i za preostalih nekoliko konstitucijskih izomera tog spoja, glasi C5H10.

Palimo li te spojeve u čistom kisiku ili barem s dovoljno zraka, nastat će voda i ugljikov dioksid:

2 C5H10 + 15 O2 → 10 CO2 + 10 H2O

Ako kisika ne bude dovoljno, može se zbivati više toga, u rasponu od nastajanja ugljikova dioksida i vode s malim primjesama ugljikovog monoksida pa do pirolize na čađu i vodik. U školskoj nastavi kemije nekako se uvriježilo tvrditi da će nastati samo ugljikov monoksid i voda:

C5H10 + 10 O2 → 5 CO + 5 H2O

Takvo proizvoljno pojednostavljenje nije baš najsretniji odabir, o čemu se dosta redovito, ali uzalud ovdje žalimo. Poneku žalopojku i puno više sličnih zadataka naći ćeš ako klikneš ovdje i slijediš poveznice u tom i idućim odgovorima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr