Pozdrav! Rješavala sam ovaj zadatak na različite načine i nikako ne dobijem ispravan odgovor. Netko je vec imao upit za ovaj zadatak, ali nije rjesen vec samo objasnjen. Meni bi trebao postupak. Unaprijed hvala. Koja je formula molekule freona ako je maseni udio ugljika u freonu 12,81 %, fluora 30,43 % i klora 56,76 %

Ime i prezime: Ivona Jalžabetić ivona.jalzabetic@gmail.com

Ono što sam napisao ovdje jest postupak rješavanja zadatka. Objašnjenja su dana putem poveznice na početku odgovora.

S obzirom na to da se postupak svodi na primjenu jedne jedine formule koju sam dao, mogu pretpostaviti da tebe muči primjena te formule ili interpretacija onoga što ćeš dobiti koristeći tu formulu.

Ono što te zanima najmanji je cjelobrojni omjer brojnosti ugljika, fluora i klora u freonu. Kad u formulu utipkaš sve zadane brojke te relativne atomske mase triju elemenata, dobit ćeš prošireni omjer koji neće biti cjelobrojan. Konkretno će, ako uzmeš postotke, ispasti:

N(C) : N(F) : N(Cl) = 1,067 : 1,601 : 1,601

Očito, te brojke nećeš staviti u formulu, nego ćeš potražiti tri cijele brojke koje su u istom proširenom omjeru. Isto tako očito, druge dvije bit će iste, tako da u biti samo treba naći omjer prve dvije. Podijeliš li 1,601 s 1,067, dobit ćeš 1,500 što je ugrubo jednako 3/2, odnosno omjeru 3 : 2. To znači da će prošireni omjer biti 2 : 3 : 3. Kako su te tri brojke relativno proste tj. nemaju zajedničkog djeljitelja većeg od jedan, one kao takve mogu ići u empirijsku formulu freona. Budući da šest atoma potpuno zasićuje dva međusobno povezana ugljikova atoma, formula je ujedno i molekulska.

Nadam se da su sad stvari nešto jasnije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr