Poštovani, možete li mi objasniti razliku između anomera i epimera, sva objašnjenja koja pronalazim su naizgled sama po sebi proturječna. Lijep pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Ime i prezime: Karmela Starčević karmelastarcevic1@gmail.com

Epimeri su parovi dijastereomera koji se razlikuju u konfiguraciji jednog od barem dvaju asimetrično supstituiranih ugljikovih atoma. Npr. glukoza i manoza su C2-epimeri jer su identičnih konfiguracija na četiri ugljikova atoma, dok se na jednom od njih razlikuju. Glukoza i galaktoza su pak C4-epimeri.
Anomeri su posebna vrsta epimerâ. I oni se međusobno razlikuju po konfiguraciji samo jednog asimetrično supstituiranog ugljikovog atoma, pri čemu taj atom specifično dolazi od aldehidne ili ketonske skupine (tipično kod šećerâ, gdje će anomeri biti C1-epimeri za aldoze), a kiralno supstituiran postaje tipično ciklizacijom. Npr. kod glukoze je to dominantno nastajanje glukopiranoze. Ako hidroksilna skupina završi u aksijalnom položaju, nastaje α-glukopiranoza, a ako završi u ekvatorijalnom, nastaje β-glukopiranoza.

Da ne crtam sad već nacrtano, solidne ilustracije epimerâ i anomerâ možeš naći na Wikipediji, za epimere ovdje, a za anomere ovdje. Službene definicije možeš naći i u IUPAC-ovoj Zlatnoj knjizi, za epimere ovdje, a za anomere ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr