Dobar dan,trebam pomoć oko zadatka koji glasi: Izračunajte pH vrijednost otopine pufera koja je pripravljena otapanjem glicinamid hidroklorida (C2H6N2O × HCl) mase 1 g i glicinamida (C2H6N2O) mase 1 g u konačnom volumenu od 1L. p vrijednost glicinamid hidroklorida iznosi 8.20. (R: 8,37)

Ime i prezime: Kata Škrga kataskrga@gmail.com

Zadatak se rješava slično kao i npr. ovaj. Znači, treba iz masa izračunati množine sastojaka pufera te ih uvrstiti u formulu:

pH = pKa + log n(C2H6N2O)/n(C2H6N2O × HCl)

Po mom računu rješenje ispada 8,36, što je nedovoljno različito od ponuđenog da bih ikoje smatrao pogrešnim. Razlika vjerojatno potječe od toga koliko su precizno računate molarne mase.

Nadam se da će ove upute biti dostatne. Ako ne budu, preporučio bih prvo upisati u tražilicu "henderson" pa proučiti druge zadatke i primjere na istu temu, a ako ni to ne bude od pomoći, javiti se opet s nešto preciznijim opisom toga što je zapelo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr