Večer, Zanima me kako izračunati pOH otopine koncentracije a) c (HCl) =0.01 mol/L b) c ( Ca(OH)2) =0.01 mol/L Hvala

Ime i prezime: Suzana Pavlović pavlovicsuzana1989@gmail.com

Ako imamo razrijeđene otopine, pH ćemo dobiti kao negativni logaritam brojčane vrijednosti koncentracije vodikovih kationa, izražene u mol/L:

pH = – log [c(H+)/(mol/L)]

Općenitiju definiciju pH pogledaj ovdje.

Koncentracija vodikovih iona ovisi o tomu što imamo otopljeno. Ako se radi o kiselini koja u vodi potpuno disocira, onda će njihova koncentracija biti jednaka koncentraciji kiseline:

c(H+) = c(HCl)

Ako je otopljena neka slaba kiselina, onda će biti malo više posla, o čemu možeš čitati npr. ovdje.

pOH se iz pH računa oduzimanjem pH od 14 jer za pH i pOH vrijedi:

pH + pOH = 14

To proizlazi iz konstante autoionizacije vode, odnosno toga kako se voda uopće ponaša kao amfoterna tvar. Ponešto na temu možeš naći ovdje.

Ako imamo zadanu koncentraciju jake lužine tj. hidroksida koji u vodi potpuno disocira, račun pOH bit će analogan onomu za pH:

pOH = – log [c(OH)/(mol/L)]

c(OH) = 2∙c(Ca(OH)2)

odnosno, općenito:

c(OH) = nc(M(OH)n)

Ako imamo otopljenu neku slabu bazu, tj. nešto što ne disocira potpuno na katione i hidroksidne anione, opet ima malo više posla, opet analogno poslu sa slabim kiselinama. Jedan takav primjer ima ovdje.

Ako slučajno imamo posla s jako razrijeđenim otopinama, s koncentracijama ispod 10–5 mol/L, onda u treba uračunati i protone i hidroksidne anione nastale autoionizacijom vode. Jedan primjer takvog računa ima ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr