Poštovani, Profesorica nam je tijekom objašnjavanja kemijskih veza spomenula kovalentno - ionsku vezu, ali je nije objasnila i nigdje ne mogu pronaći njeno objašnjenje pa se nadam da mi možete objasnit ju i kako i gdje ju prepoznati. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Dorotea Štefanac dorotea.stefanac@gmail.com

Nisam još nikad čuo za izraz "kovalentno-ionska veza", ali djeluje kao da označava veze koje su karakterom između kovalentnih i ionskih. Takve veze obično nazivamo polarnim kovaletnim vezama ili kovalentnim vezama s djelomičnim ionskim karakterom. Općenito, savršeno kovalentne veze mogu postojati samo između istovrsnih atoma, dok će veze između atoma različitih elemenata uvijek biti makar i malo polarne. Parametar koji određuje karakter veze zove se elektronegativnost i karakteristična je za svaki element. Ako su elektronegativnosti povezanih atoma jednake, veza će biti nepolarna, odnosno posve kovalentna, dok će s rastom razlike rasti polarnost, odnosno ionski karakter veze. Za razliku koeficijenata elektronegativnosti iznad 1,7 veza se smatra ionskom. U novijim udžbenicima vidim da se kao granična vrijednost razlike uzima 1,9, tako da treba paziti po kojoj se knjizi radi, odnosno što točno priča nastavnik kemije.

O ovomu smo inače već dosta pisali pa preporučam kliknuti ovdje, pročitati što ima i slijediti daljnje poveznice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr