koja je jednadžba kemijske reakcije otapanja ugljikova (IV) oksida u vodi?

Ime i prezime: Mirta Sajko

Sâmo otapanje ugljikovog(IV) oksida u vodi fizikalna je promjena:

CO2(g) ⇄ CO2(aq)

Međutim, ta fizikalna promjena za sobom povlači i kemijske promjene jer ugljikov(IV) oksid reagira s vodom. Prvo nastaje ugljična kiselina:

CO2(aq) + H2O(l) ⇄ H2CO3(aq)

Ugljična kiselina može otpustiti jedan hidron pri čemu će nastati oksonijev kation i hidrogenkarbonatni anion:

H2CO3(aq) + H2O(l) ⇄ H3O+(aq) HCO3(aq)

Hidrogenkarbonatni anion također može otpustiti hidron, čime će nastati karbonatni anion i još jedan oksonijev kation:

HCO3 + H2O(l) ⇄ H3O+(aq) CO32−(aq)

Dosta je korisno imati na umu da su sve četiri ravnoteže jako pomaknute ulijevo, što će reći da njihovih produkata ima jako malo. Znači, ako je ugljikov dioksid u kontaktu s vodom, tek će se mali dio u njoj i otopiti, dok će puno više ostati u plinovitom stanju. Od ugljika otopljenog u vodi većina će ostati u formi istih onih molekula koje su se otopile, a samo će mali dio prijeći u ugljičnu kiselinu. Ugljična kiselina ostaje pak uglavnom kao ugljična kiselina i tek u manjoj mjeri prelazi u hidrogenkarbonat, dok hidrogenkarbonat samo u jako malom dijelu disocira do karbonata.
Sve te reakcije imaju dosta važnu ulogu u funkcioniranju živog svijeta, budući da utječu na površinsku temperaturu našeg planeta, kao i na to koliko brzo biljke mogu vršiti fotosintezu, a životinje disati. Pored toga, biomineralizacijski procesi (npr. nastajanje kostiju ili mekušačkih ljušturica izravno ovise o tomu koliko u vodi ili živim bićima ima ugljikovog dioksida.

Ako bude trebalo, još dva odgovora na slična pitanja možeš naći ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr