Poštovani, Mozete li mi objasniti postupak zadatka. Koja je molekulska formula alkena, ako 11.2g tog alkena reagira s 0.4g vodika?

Ime i prezime: Iva Božinović iva_bozinovic5@hotmail.com

Prvo je potrebno nešto pretpostaviti, a to je da se radi o alkenu s jednom dvostrukom vezom. Načelno je zamislivo i da ih ima više, premda bi se u ovom konkretnom zadatku dosta brzo ispostavilo da je moguća samo jedna. Opća formula alkenâ s jednom dvostrukom vezom (kao i monocikličkih alkana) glasi CnH2n. Hidriranjem alkena nastat će alkan čija će formula sadržavati dva atoma vodika više: CnH2n+2. To hidriranje možemo zapisati i kemijskom jednadžbom:

CnH2n + H2 → CnH2n+2

Kako znamo mase reaktanata, a relativnu molekulsku masu (odnosno molarnu masu) vodika možemo izračunati, možemo naći i kolika je relativna molekulska masa (odnosno molarna masa) alkena. Taj nas podatak zanima jer pomoću njega možemo naći molekulsku formulu.

n(CnH2n) = n(H2)

m(CnH2n)/M(CnH2n) = m(H2)/M(H2)

M(CnH2n) = m(CnH2n)∙M(H2)/m(H2)

Molarna masa alkena općenito se računa iz formule spoja, no ovdje u formuli imamo jednu nepoznanicu. To nas ne sprečava da postavimo izraz jer ćemo upravo iz njega i izvući tu nepoznanicu:

M(CnH2n) = nM(C) + 2∙nM(H)

= n∙(M(C) + 2∙M(H))

n = M(CnH2n)/(M(C) + 2∙M(H))

Kad izračunamo n, možemo ga ubaciti u opću formulu i time smo riješili zadatak.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr