Kako odredit entalpiju i gibbsovu energiju preko jednadžbe?

Ime i prezime: Maja Pavić maja.pavic2108@gmail.com

Nisam siguran da razumijem pitanje. Entalpija i Gibbsova energija zajedno su s entropijom povezane izrazom:

G = HTS

koji se za praktične potrebe obično prevodi u oblik koji podrazumijeva da mjerimo promjene, a ne apsolutne iznose:

ΔG = ΔHT∙ΔS

Ako se bavimo reakcijskim veličinama, onda će to još biti podijeljeno s dosegom reakcije tj. imat ćemo one jedinice koje obično i viđamo na nastavi, a često i u znanosti:

ΔrG = ΔrHT∙ΔS

Ako radimo pri standardnom tlaku, onda još možemo dodati oznaku da se radi o standardnim veličinama:

ΔrG° = ΔrH° − T∙ΔS°

To bi bila jedna jednadžba. Druga koja mi pada na pamet nije toliko jednadžba, koliko zakon, konkretno Hessov. On govori da veličine poput entalpije, entropije i Gibbsove energije ne ovise o putu kojim smo došli do nekog stanja sustava, nego samo o stanju sustava. Zbog toga s njima možemo dosta lako računati. Npr. ako imamo konsekutivne reakcije tipa A → B → C, promjena iz A u C moći će se izračunati tako da zbrojimo promjenu iz A u B te promjenu iz B u C. To nam omogućava da dođemo i do iznosâ nekih promjena koje eksperimentalno nisu dostupne, ili ih je lakše napraviti zaobilaznim putem.

Treća jednadžba koja mi pada na pamet povezuje Gibbsovu energiju s redukcijskim elektrodnim potencijalom polučlanka:

ΔrG° = − z∙F∙E°

Vjerojatno ima još toga, ali neću dalje smišljati, nego predložiti da eventualno iduće pitanje bude mrvicu preciznije te preporučiti da se poslužiš arhivom, konkretno pitanjima i odgovorima koji se bave Gibbsovom energijom, entalpijom i entropijom. Neki su odgovori teorijski, neki se bave zadacima, neki oboje. Ima ih dosta pa bi se trebalo naći i takvih koji će sadržavati baš ono što te zanima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr