Pozdrav, na praktikumu smo radili jednu vjezbu u kojoj je jedan od zadataka bio da izvazemo 0.01 mol uzorka Na2CO3x10H2O. Masu uzorka kojeg trebamo izvagati smo izracunali naravno preko molekulske mase. Ono sto meni nema smisla je zasto se prilikom racunanja molekulske mase zbraja i ovih 10 molekula vode? Ako je uzorak bio u krutom stanju te ne sadrzi vodu. Jesmo li uopce trebali uracunavati vodu? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Ana Peric a62491655@gmail.com

Uzorak kristalne sode, odnosno natrijevog karbonata dekahidrata, sadržava vodu, i ta voda nije tekuća, nego je ugrađena u kristalnu strukturu kristalne sode, zajedno s natrijevim i karbonatnim ionima. Takva voda zove se još kristalizacijska voda (ponegdje će se naći i naziv "kristalna voda", ali kristalna je voda zapravo led). Prema tome, kad bismo računali samo natrijev karbonat, odvagnuli bismo ugrubo trećinu potrebne količine kristalne sode.
Općenito, krute tvari mogu sadržavati molekule vode i takve se tvari onda zovu hidratima. Većina anorganskih soli može kristalizirati kao jedan ili više hidrata, a mnoge su tako i stabilnije, zbog čega je bezvodne soli često dosta teško čuvati. Npr. modra galica je bakrov(II) sulfat pentahidrat, zelena galica željezov(II) sulfat heptahidrat, željezov(III) klorid kristalizira (i) kao heksahidrat, a od organskih tvari mogu spomenuti glukozu koja može tvoriti monohidrat ili oksalnu kiselinu koja tvori dihidrat.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr