Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za kemiju na kojeg bih Vas molila da mi date odgovor. Pitanje glasi:U kojoj vrsti otapala s obzirom na polarnost se otapaju ionski spojevi? A u kojoj kovalentni?. Netko je već bio postavio ovo pitanj,e ali mi je odgovor nije baš bio smislen pa evo molim Vas ako imate volje i vremena da mi odgovorite na ovo pitanje. Lp, Hvala unaprijed

Ime i prezime: Domenika Žmuk domenika.zmuk@gmail.com

Vrlo općenito, ionski će se spojevi bolje otapati u polarnim otapalima, dok će se oni kovalentni najbolje otapati u otapalima njima slične polarnosti. Npr. tipične anorganske soli dobro će se otapati u vodi, u alkoholima obično vrlo slabo, a u alkanima nikako. Polarni spojevi poput uree dobro će se otapati u vodi i polarnim otapalima, a u nepolarnim otapalima slabo, dok će se nepolarni spojevi poput npr. voska dobro otapati u alkanima, a nikako u vodi.

Nadam se da je ovaj odgovor smisleniji od prethodnog. Ako se kojim slučajem manjak smisla odnosi na ovaj odgovor, možda je stvar u tomu koja se temeljna znanja iziskuju da bi se odgovor uopće mogao razumijeti. Ovaj sad je prilagođen osnovnoj školi, onaj prije je za kraj srednje škole i početak fakulteta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr