Poštovani, zanima me kako riješiti ovaj zadatak,tj.točnije kako dobiti molekulsku formulu spoja. Pri sobnoj temperaturi ugljikovodik X je u plinovitom agregacijskom stanju. Gustoća tog plina pri normalnim uvjetima iznosi 1,879 g/L. Maseni udio ugljika u tom spoju iznosi 85,58%, a ostatak je vodik. Odredite empirijsku i molekulsku formulu spoja. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Lu Trbojević Zlatec luzlat3c@gmail.com

Do empirijske formule doći ćemo iz sastava ugljikovodika, i to tako da nađemo omjer:

N(C) : N(H) = w(C)/Ar(C) : w(H)/Ar(H)

Omjer bi trebao biti neki dosta jednostavan razlomak iz kojeg ne bi trebalo biti teško dokučiti empirijsku formulu. Ako se to ne dogodi, treba prvo provjeriti račun, a po potrebi i sposobnost matematičkog rasuđivanja.

Nakon što nađemo empirijsku formulu, do molekulske ćemo doći tako da nađemo relativnu molekulsku masu. Kako imamo zadanu gustoću plina, možemo se pozvati na jednadžbu stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

koja se može preobraziti u:

p·V = (m/M)·R·T

Podijelimo li sad obje strane s volumenom, dobivamo:

p = (m/M)·R·T/V

p = ρ·R·T/M

odnosno:

M = ρ·R·T/p

Kad tako dobivenu relativnu molekulsku masu (Mr ćemo iz M dobiti tako da ju podijelimo s jedinicom g/mol tj. jednostavno uzmemo brojčanu vrijednost izraženu u g/mol) podijelimo s relativnom molekulskom masom empirijske formulske jedinke, dobit ćemo koliko formulskih jedini imamo u molekuli.

Ako sve bude dobro odrađeno, ispast će da je traženi plin ciklopropan ili propen.

O ovoj smo temi inače već dosta pisali, tako da preporučam pogledati ovdje i pratiti kamo vode poveznice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr