Dobra večer, molim vas pomoć oko ovog zadatka: Puferska smjesa priređena je miješanjem 10 ml 0.2 M otopine octene kiseline i 15 ml 0.2 M otopine natrijeva acetata. Koliko će iznositi promjena u pH vrijednosti acetatnog pufera ukoliko se u priređenu pufersku smjesu doda 5 ml 0.1 M klorovodične kiseline. Ka(CH3COOH) = 1.8 * 10 na -5 pri 25 stupnjeva. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: vid parisic vidparisic34@gmail.com

U ovom zadatku prvo primjenom Henderson-Hasselbachove jednadžbe treba dobiti početni pH pufera. Nakon toga treba izračunati kolike će biti množine natrijevog acetata i octene kiseline nakon što dio acetata reagira sa solnom kiselinom i onda te množine uvrstiti u istu jednadžbu te izračunati novi pH. Razliku ćemo dobiti ako konačnu vrijednost pH oduzmemo od početne.

Budući da sam razmjerno nedavno pisao o puferskim zadacima, konkretno ovdje, ovdje i ovdje, preporučio bih proučiti ta tri odgovora, po potrebi se prošetati i kroz arhivu puferskih zadataka (npr. tako da se u tražilicu upiše "henderson"), i iz svih njih izvući inspiraciju za pisanje formula koje će trebati za ovaj zadatak. Ako sve to ne bude od pomoći, javi se opet, idealno tako da napišeš što točno ne ide.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr