Dobar dan,zanima me kako ovo riješiti. zadatak glasi- Vodena otopina octene kiseline upotrebljava se za uklanjanje kamenca u domaćinstvu.Reakciju octene kiseline i kamenca prikazuje sljedeća jednadžba kemijske reakcije:CaCO3+2 CH3COOH->(CH3COO)2+CO2+H20 a)Koliko je litara vodene otopine octene kiseline masenog udjela 0.09 i gustoće 1.05 g/ml potrebno za potpuno uklanjanje 0.5 kg kamenca nakupljenoga u bojleru?

Ime i prezime: Antonio Šarić antonio.saric037@gmail.com

Zadatak je stehiometrijski, što će reći da iz promjene količine jednog sudionika neke reakcije treba izračunati promjenu količine nekog drugog sudionika iste reakcije. Odnosi tih količina vezani su za odnos množina, koji se pak vidi kao brojčani odnos u jednadžbi kemijske reakcije. U ovom slučaju to je otapanje kamenca u octenoj kiselini, a jednadžba nam govori da za jednu formulsku jedinku kalcijevog karbonata trebamo dvije molekule octene kiseline. Isti odnos vrijedi i za množine:

n(CH3COOH) = 2·n(CaCO3)

Množinu kamenca možemo dobiti iz mase:

n(CaCO3) = m(CaCO3)/M(CaCO3)

Množina octene kiseline treba nam pak da izračunamo prvo masu kiseline, zatim masu otopine i konačno volumen otopine:

m(CH3COOH) = n(CH3COOH)·M(CH3COOH)

m(kiselina) = m(CH3COOH)/w(CH3COOH)

V(kiselina) = m(kiselina)/ρ(kiselina)

To se sve može spojiti i u jednu formulu:

V(kiselina) = m(kiselina)/ρ(kiselina)

= m(CH3COOH)/(w(kiselina)·m(CH3COOH))

= n(CH3COOH)·M(CH3COOH)/(w(kiselina)·m(CH3COOH))

= 2·n(CaCO3M(CH3COOH)/(w(kiselina)·m(CH3COOH))

= 2·m(CaCO3M(CH3COOH)/(w(kiselina)·m(CH3COOH)·M(CaCO3))

Dalje je stvar ukusa. Neki više vole pisati međurezultate (ili se tako osjećaju sigurnije) pa će rješavati korak po korak, neki preferiraju da u jednom potezu dobiju rezultat koji im treba.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr