U uzorku vodovodne vode i uzorku krvne plazme određena je količina nekog elementa. Molim da mi nabrojite par češće korištenih instrumentalnih tehnika (minimalno 2,3,4) kojima se može odrediti izotopni sastav, odnosno koji su izotopi tog elementa prisutni u uzorku i koliki udio od ukupne količine otpada na pojedine izotope? Hvala puno

Ime i prezime: Sahra Albahari sahiarr09@yahoo.com

Ako se bavimo izotopnim sastavom uzoraka, gotovo sigurno ćemo za to koristiti masenu spektroskopiju. Pored nje postoji još emisijska spektroskopija, kojom se različiti izotopi mogu raspoznati temeljem malih pomaka emisijskih linija. O toj tehnici, odnosno tim tehnikama ne znam puno. Zamislivo mi je da se prati i emisija vanjskih elektrona i emisija unutrašnjih elektrona (u röntgenskom dijelu spektra). Neovisno o tehnici, intenziteti pojedinih signala tipičnih za pojedine izotope preračunavaju se u udjele tih izotopa. Za masenu spektroskopiju intenziteti će biti proporcionalni množinskim udjelima izotopâ. Za emisijske spektroskopije nisam siguran, ali kako su izotopi vrlo slični, moglo bi biti isto proporcionalni.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr