Napravljena je žbuka po sljedećoj recepturi: 5 lopata gašenog vapna, 4 lopate pijeska a maseni udio vode u smjesi iznosi 35%. Tako napravljena žbuka ima masu 27 kg. Izračunaj masu svakog sastojka u žbuki. Izračunala sam da je masa vode 9,45kg, no ne znam što dalje. Hvala unaprijed

Ime i prezime: ema

Računski, zadatak se rješava uz pretpostavku da je omjer vapna i pijeska maseni. Znači, nakon što se nađe masa vode:

m(voda) = w(voda)·m(žbuka)

može se dobiti i masa cementa i pijeska

m(vapno) + m(pijesak) = m(žbuka) − m(voda)

Toj jednadžbi dodajemo još jednadžbu koja pretpostavlja da je omjer maseni:

m(vapno)/m(pijesak) = 5/4

Iz toga slijedi:

m(vapno) = 5/4 · m(pijesak)

5/4 · m(pijesak) + m(pijesak) = m(žbuka) − m(voda)

I dalje samo treba računati. Trebalo bi ispasti da je masa vapna 9,75 kg, a pijeska 7,8 kg.

Inače mi je drago da se u zadacima iz kemije pojavljuju teme iz manje ili više svakodnevnog života. Dobro bi ipak bilo da ta svakodnevica ne bude samo inspiracija, nego da se u zadatku nađe i takoreći opaziva i doživljiva stvarnost.
Naime, kako sam se tu i tamo znao naći na baušteli, vrlo mi je teško ne primijetiti da je zadatak ponešto čudan. Vapnena žbuka trebala bi sadržavati više pijeska nego vapna, a tipično će pijeska biti tri ili četiri puta više. Nadalje, lopate su vrlo neprecizan i, važnije, volumni, a ne maseni omjer. Gustoća pijeska za žbuku kreće se u rasponu od 1,3 do 1,8 tona po kubnom metru, dok gustoća gašenog vapna bude u rasponu od 2,1 do 2,5 tona po kubnom metru. To je previše različito da bi maseni i volumni omjeri bili čak i ugrubo jednaki. Na kraju, i masa žbuke je ponešto izvanredna jer se obično rade miješalice, bilo one električne (u njih će stati stotinjak litara smjese), bilo priključne traktorske (u koje stane oko kubičnog metra smjese), bilo kamionske (tu će stati više kubičnih metara). Ako imamo 27 kg žbuke, onda vjerojatno imamo samo jednu kantu te vjerojatno nešto sitno popravljamo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr