Moze li mi neko riješiti audiciju klora na propen?

Ime i prezime: Luka Vucina

Dva su ozbiljna problema s tvojim pitanjem: riječ audicija i riječ riješiti.

Riječ audicija doslovno znači slušanje ili preslušavanje, a u širem smislu označava situaciju kada se neki pjevač, glazbenik ili glumac prijavi za neki posao, pa prije dobivanja posla mora pred povjerenstvom nešto probno otpjevati, odsvirati ili odglumiti da bi povjerenstvo moglo ustanoviti je li kandidat pogodan za navedeni posao.

U tvom je pitanju očito trebala pisati riječ adicija, a ne audicija.

Riječ adicija doslovno znači dodavanje, pridruživanje, zbrajanje, a u kemijskom kontekstu označava kemijsku reakciju u kojoj se dvije molekule spajaju (sljubljuju) u jednu, bez istodobnog izdvajanja neke druge molekule. Najčešće govorimo o adiciji neke male molekule na višestruku vezu neke druge, veće molekule.

Adicija klora na propen je proces u kojem se molekula klora adira (lijepi, sljubljuje) na dvostruku vezu molekule propena, pri čemu na mjestu bivše dvostruke veze ostaje jednostruka.

U tvom je pitanju, nadalje, nespretan odabir riječi "riješiti", jer on može značiti koješta, ovisno o kontekstu. Recimo, zamisliva je situacija u kojoj mladi, neiskusni kemičar stoji pred laboratorijskim stolom na kojem se nalazi kemijski pribor i kemikalije. Mladi je kemičar od svog šefa dobio zadatak da izvede adiciju klora na propen, ali kako je neiskusan, ne zna kako bi to izveo, tj. što s čime treba spojiti, koja cijev ide u koju posudu, kojom brzinom treba dodavati i miješati kemikalije, i on sada pita starijeg kolegu: "Može li mi netko riješiti adiciju klora na propen?", očekujući da će mu netko prići i pomoći sastaviti aparaturu i provesti adiciju.

Naravno, meni je sasvim jasno da je tvoje pitanje trebalo glasiti "Može li mi netko (pomoći) napisati jednadžbu kemijske reakcije adicije klora na propen?", no onda bi bilo u redu da je tako i postavljeno.

Konačno, nakon ovog poduljeg uvoda, evo napokon i odgovora. Jednadžba kemijske reakcije adicije klora na propen glasi:

Cl2 + CH3-CH=CH2 → CH3-CHCl-CH2Cl

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr