2. Odredi molekulsku formula spoja aluminija i kisika AP,O, Kemijskom analizom je utvrden da je maseni udio aluminja u kemijskom spoju 52.92% a maseni udio ka 47,08%

Ime i prezime: ana j anajuratovic0804@gmail.com

Ako imamo zadane samo masene udjele elemenata, onda možemo izračunati empirijsku, ali ne i molekulsku formulu spoja. Empirijske formule općenito se računaju tako da se izračunaju količnici masenih udjela elemenata i pripadnih relativnih atomskih masa te onda traže mali cijeli brojevi koji zadovoljavaju nađene omjere. Kod ovog zadatka to bi izgledalo ovako:

N(Al) : N(O) = w(Al)/Ar(Al) : w(O)/Ar(O)

Kad u te formule ubaciš zadane podatke, ispast će omjer 1,96 : 2,94, što se već odokativno može prepoznati kao 2 : 3, odnosno kao formula Al2O3, ali može se i te dvije brojke podijeliti pa dobiti 0,66665. To je sad već jako blizu omjeru 2 : 3.

Općeniti pristup takvim zadacima opisan je ovdje, a još nekoliko sličnih zadataka naći ćeš ovdje, ovdje i ovdje te ako u tražilicu upišeš izraz "empirijsk".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr