Pozdrav, možete li mi riješiti sljedeći zadatak? Izračunajte pH otopine pri 20°C (Kw=0.68x1E-14 M^2) dobivene otapanjem 33.2g amonijeva sulfata (Mr= 132.1) u 250ml amonijaka (pKb=4.75) koncentracije 0,501M. Pretpostavite da se ukupni volumen nije promijenio nakon dodatka amonijeva sulfata.

Ime i prezime: Mihaela Ereš mihaela.eres2@gmail.com

Ako nisam što krivo shvatio, ovo bi trebao biti zadatak u kojemu se ubacuju zadane brojke u Henderson-Hasselbalchovu formulu, odnosno onu formulu za računjanje pH puferâ. Formula općenito glasi:

pH = pKa + log [A]/[HA]

a u prilagođenom obliku za amonijačni pufer bit će ovakva:

pH = pKa(NH4+) + log [NH3]/[NH4+]

Srećom po nas koji smo osjetljivi na pretpostavke da se volumen ne mijenja kad se otopini ogromna količina topljive tvari (ovdje se radi o preko 10 % mase otopine i to ne može proći bez osjetne promjene ukupnog volumena), pomnijim zagledavanjem u jednadžbu može se uočiti da tu pretpostavku možemo zaobići u širokom luku. Naime, kad se raspiše logaritmirani dio, vidi se da se volumen otopine može pokratiti te nam ostanu samo množine:

[NH3]/[NH4+] ≈ c(NH3)/c(NH4+)

= c(NH3)/(2·c((NH4)2SO4))

= (n(NH3)/V(otopina))/(2·n((NH4)2SO4/V(otopina))

= n(NH3)/(2·n((NH4)2SO4))

Te množine sad možemo izraziti pomoću zadanih podataka, za amonijak pomoću polaznog volumena i koncentracije, za amonijev sulfat pomoću mase i molarne mase, čime ćemo dobiti izraz koji samo još treba prebaciti u kalkulator u formi brojeva:

pH = pKa(NH4+) + log ((c(NH3V(otopina))/(2·m((NH4)2SO4/M((NH4)2SO4))

Meni na kraju ispada da pH iznosi 8,65.

Usput budi rečeno, pKa konjugirane kiseline računa se tako da se pKb baze oduzme od 14:

pKa(BH+) + pKb(B) = 14

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr