Pozdrav. Zanima me što će nastati elektrolizom vodene otopine aluminijeva bromida. U školi smo prije godinu dana napisali da na katodi nastaje vodik i to razumijem. Doduše, nije mi jasno zašto smo napisali da na anodi nastaje kisik (1,23 V). Zar ne bi trebao nastati brom (1,09 V) koji ima manji standardni elektrodni potencijal (prema mojim podacima iz knjige) jer je za to potrebno manje energije nego za nastajanje kisika? Također, zašto kod elektrolize vodene otopine natrijeva klorida na anodi nastaje klor (1,36 V), a ne kisik (1,23 V) koji ima manji standardni elektrodni potencijal? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Josip josip.jurkovic29@gmail.com

Razlog zašto se ishodi elektrolize ne poklapaju uvijek s onime što se može zaključiti na osnovu tablica elektrodnih redukcijskih potencijala jednom se rječju može nazvati prenapon. O njemu smo ovdje već pisali, a starije odgovore možeš naći ovdje.
Nešto više riječî reći će nam da je prenapon općeniti naziv za razliku između ravnotežnog potencijala i onoga što ćemo opaziti u elektrolizi, a proizlazi ponajviše iz činjenice da elektrolize nisu ravnotežni procesi tj. da mogu uključivati i međukorake, odnosno međuprodukte kojih u ravnotežnim jednadžbama ne vidimo. Moguće najvažniji dio je to što produkti, osobito ako su dvoatomni plinovi, na elektrodi često nastaju kao pojedinačni atomi. To znači da energija, odnosno napon koji se ulaže, mora biti dostatna za energijski puno bogatije atome. Pored toga, značajnu ulogu imaju i materijal elektroda te sastav otopine, s naglaskom na koncentracije tvarî koje elektroliziramo.

Za elektrolizu vodene otopine aluminijevog bromida nisam siguran što će nastati. Na katodi najvjerojatnije hoće nastati vodik (a ne aluminij), dok bih na anodi i ja očekivao brom, a ne kisik, budući da za kisik postoji poveći prenapon gotovo za sve elektrode (pogledaj tablicu ovdje), dok za brom nisam našao nikakvih podataka pa mogu samo po analogiji s klorom očekivati da će prenapon biti razmjerno malen. Ne isključujem ipak mogućnost da postoji neki meni neznan razlog za poveći prenapon za brom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr