U odmjernu tikvicu od 250 cm³ otpipetirano je 12,5 cm³ vodene otopine natrijeva bromida (otopina "A") i odmjerna tikvica je do oznake dopunjena deioniziranom vodom. Od dobivene otopine uzet je alikvot od 10 mL i otpipetiran u odmjernu tikvicu volumena 100 mL te je tikvica do oznake dopunjena deioniziranom vodom. U točno 50 mL tako pripremljene otopine dodano je 20 mL vodene otopine srebrova nitrata, koncentracije c(AgNO3) = 0,0100 mol/dm³, pri čemu je došlo do nastajanja svijetložutog taloga. Izračunajte masenu koncentraciju natrijeva bromida u početnoj otopini (otopini "A"). ako je otopina iznad taloga sadržavala 115 ppm Ag". Pretpostavite da su volumeni otopina aditivni.

Ime i prezime: Dorotea Halapir dorahalapir6@gmail.com

U principu, ovdje treba izračunati množinu bromidnih aniona, a time i natrijevog bromida, iz razlike početne i konačne količine srebrovih kationa u otopini, a zatim tu množinu podijeliti s volumenom otopine u koju je dodan srebrov nitrat te iz dobivene koncentracije izračunati koncentraciju polazne otopine.

Množinu natrijevog bromida u otopini u koju je dodan srebrov nitrat dobit ćemo ovako:

nk(NaBr) = n0(AgNO3) − nk(AgNO3)

= c(AgNO3)∙V(AgNO3) − wk(Ag+)∙(V3(NaBr) + V(AgNO3))∙ρ(H2O)/M(Ag)

V3(NaBr) predstavlja onaj alikvot od 50 mL u koji je dodana otopina srebrovog nitrata.

Polaznu koncentraciju dobit ćemo dvjema uzastopnim primjenama zakona o razređenju te dijeljenjem množine s volumenom alikvota. Za prvo razređivanje vrijedi:

c1(NaBr)∙V1(NaBr) = c2(NaBr)∙V1'(NaBr)

Za drugo razređivanje vrijedi:

c2(NaBr)∙V2(NaBr) = c3(NaBr)∙V2'(NaBr)

Koncentracija NaBr u zadnjem alikvotu računa se prema formuli:

c3(NaBr) = nk(NaBr)/V3(NaBr)

Da izbjegnemo međuračune, možemo sve to pospajati:

c1(NaBr) = c2(NaBr)∙V1'(NaBr)/V1(NaBr)

= c3(NaBr)∙(V2'(NaBr)/V2(NaBr))∙(V1'(NaBr)/V1(NaBr))

= (nk(NaBr)/V3(NaBr))∙(V2'(NaBr)/V2(NaBr))∙(V1'(NaBr)/V1(NaBr))

Tko jako voli računati sve odjednom, može u taj izraz ubaciti i račun koji iz količina srebrovog nitrata daje množinu natrijevog bromida.

Za slučaj da nije očito koji je koji volumen, evo ukratko:
V1(NaBr) = 12,5 mL
V1'(NaBr) = 250 mL
V2(NaBr) = 10 mL
V2'(NaBr) = 100 mL
V3(NaBr) = 50 mL

Prema mojem računu, polazna koncentracija NaBr iznosi lijepo zaokruženih 0,50 mol/L.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr