1.Kako mogu znat kada moram napisat sulfid a kada sulfit 2.Kako je CaO+H2O -> Ca(OH)2+H2,ne razumijem kojim postupkom mogu doći do takvog rješenja?

Ime i prezime: Lorena deteliclorena@gmail.com

Odgovor na prvo pitanje ovisi o tomu što točno radiš. Ako si u laboratoriju i radiš sa spojevima sumpora, sulfide i sulfite možeš razlikovati po tomu kako reagiraju s jakim kiselinama. Sulfidi oslobađaju sumporovodik, plin dosta neugodnog mirisa koji podsjeća na pokvarena jaja. Sulfiti pak oslobađaju sumporov dioksid, plin vrlo oštra mirisa koji tjera na kašljanje. Ako pak pred sobom imaš napisane formule spojeva, sulfide ćeš prepoznati po tomu što tipično završavaju sa simbolom sumpora (S), a sulfite po tomu što u formulu imaju grupu SO3 koja odgovara sulfitnom anionu (SO3).

Jednadžba u drugom zadatku nije dobro napisana jer reakcijom kalcijevog oksida i vode ne nastaje vodik, nego samo kalcijev hidroksid. Vodik nastaje reakcijom elementarnog kalcija i vode, a o količini vode ovisi hoće li uz vodik nastati kalcijev oksid ili kalcijev hidroksid.
Što se tiče rješenja i postupka, opet ne znam kakav je točno zadatak. Ako se radi o prepoznavanju reaktanata ili produkata nekih reakcija, onda neku količinu reakcija naprosto treba znati, a dalje se može dosta dobro pogađati na osnovu pravilnostî koje prate ponašanje raznih kemijskih tvari. Znači, potrebno je čitati, rješavati zadatke, idealno i izvoditi pokuse, i polako će se u svijesti razviti osjećaj za to što s čime i kako reagira.
Ako se pak radi o izjednačavanju jednadžbi kemijskih reakcija, onda bih preporučio pogledati npr. ovaj odgovor te one koji se u njemu spominju. Kao i kod poznavanja kemijskih svojstava, opet treba uložiti nešto vremena u rješavanje zadataka da se razvije osjećaj za to kako najlakše posložiti brojke tj. stehiometrijske koeficijente.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr