Pozdrav, trebala bih pomoć s ovim zadatkom. Ukoliko želimo za 2,23 smanjiti pH jednoprotonske baze (pKa= 10,11) ishodne koncentracije 0,1 mol/dm-3, u nju moramo dodati HCl do konačne koncentracije Cl- koja iznosi? (rjesenje: 0,09 mol/dm-3)

Ime i prezime: Leona Verasto leona.verasto@gmail.com

Ako sam ga dobro shvatio, ovaj se zadatak rješava u dva glavna koraka. U prvom treba izračunati koliki je pH otopine baze, za što se kreće od jednadžbe protoniranja baze u, pretpostavljam, vodenoj otopini:

B + H2O ⇌ BH+ + OH

Izraz za konstantu ravnoteže izgleda ovako:

Kb = [BH+][OH]/[B]

= [OH]2/(c(B) − [OH])

To je kvadratna jednadžba koju možemo riješiti ako znamo konstantu bazičnosti i koncentraciju. Koncentracija je zadana, a Kb ćemo dobiti iz pKa:

pKb = 14 − pKa

Kb = 10−pKb

Moj račun daje da će pH otopine baze iznositi 12,08, što će reći da bi spuštanje pH za 2,23 dalo novi pH od 9,85.

S time možemo na drugi dio zadatka, u kojemu računamo sastav pufera iz zadane vrijednosti pH. Naime, kad djelomično neutraliziramo neku slabu bazu, dobit ćemo pufer, a omjer koncentracija protonirane i neprotonirane baze direktno je povezan s vrijednošću pH preko izraza poznatog kao Henderson-Hasselbalchova jednadžba:

pH = pKa + log [B][BH+]

Kako znamo ciljani pH i pKa, u dva koraka možemo dobiti omjer koncentracija protonirane i neprotonirane baze, a onda i njihove apsolutne koncentracije, budući da znamo ukupnu. Drugim riječima, predstoji nam riješiti sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama:

[B]/[BH+] = 10pH − pKa

[B] + [BH+] = c(B)

Prema mojem računu, koncentracije ispadaju:

[B] = 0,035 mol/L

[BH+] = 0,065 mol/L

Uz pretpostavku da je jedini izvor protona za protoniranje baze klorovodična kiselina, ciljana koncentracija klorovodične kiseline, odnosno kloridnih aniona, iznosit će također 0,065 mol/L. To se rješenje ne slaže s predloženim. Moguće je da sam negdje pogriješio, ali isto je tako moguće i da su pogriješili autori zadatka. Provjeru prepuštam bilo komu tko se zainteresira za ovaj misteriozni nesklad.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr