Lijepi pozdrav. Možete li mi pomoći, dal negdje na internetu postoji popis svih metala koji sa živom rade amalgam?

Ime i prezime: Luka Radman lukyramm20@gmail.com

Kako se čini, lakše je napraviti popis metalâ koji ne tvore amalgame. U Wikipediji piše da većina metalâ može tvoriti amalgame, dok u izuzetke spadaju željezo, platina, volfram i tantal. Pitanje sam zatim postavio ChatGPT-u da vidim kako će reagirati i dobio sam razmjerno suvisao odgovor, koji vikipedijske iznimke dopunjuje s kobaltom, niklom, paladijem, rodijem, iridijem i rutenijem, ali ne spominje tantal (napomenut ću ipak da ChatGPT barem zasad nije izvor informacija, premda može pomoći u potrazi za informacijama). Guglanjem sam konačno dospio do ove diskusije u kojoj se navodi da vanadij, niobij, tantal, titanij, cirkonij, krom, molibden, volfram, željezo, nikal, kobalt, renij, rutenij, rodij, osmij, iridij, aluminij, torij i uranij otapaju tek male količine platine, što bi značilo da ne tvore amalgame. Za platinu se pak spominje da u određenim uvjetima ipak može dati amalgam.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr