Imam pitanje vezano za glikolizu. Znamo da se odvija u citosolu, ali u zadatku je važno procijeniti da li se razgradnja glukoza-6-fosfata odvija u stanicama jetre ili stanicama mišića. Zašto je to tako, točnije zašto NADH ne iznosi isto u oba slučaja? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: MM

Količina NADH koja se dobije po molekuli glukoza-6-fosfata jednaka je neovisno o tipu stanica u kojima se odvija glikoliza, konkretno oksidacija gliceraldehid-3-fosfata u 1,3-bisfosfoglicerat. Međutim, oksidacija NADH u mitohondrijima, koja daje ATP, ovisi o mehanizmu kojim se NADH transportira u mitohondrije. Stanice jetre, bubrega i srčanog mišića koriste malatno-aspartatni transportni sustav koji omogućava da se NADH efektivno potpuno prebaci u mitohondrij, što na kraju daje 2,5 molekula ATP po molekuli NADH. Kod stanica mozga i mišićnog tkiva koristi se glicerol-3-fosfatni transportni sustav koji omogućava da se po molekuli NADH dobije tek 1,5 molekula ATP.

Ovo prenosim iz Lehningerovih Principles of Biochemistry (5. izdanje), s povećom pauzom od zadnjeg prethodnog otvaranja udžbenika, tako da je moguće da sam nešto krivo shvatio. Stoga bih preporučio otvoriti vlastiti udžbenik biokemije i pozabaviti se poglavljem o sintezi ATP u stanicama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr