molim vas da mi napišete sve o biuret reakciji i njenoj vezi s proteinima

Ime i prezime: Ana Krolo anakrolo@yahoo.com

Kad se urea zagrije na 180-200 °C (talište je na 133 °C), između mnogih produkata nastaje i dimer biuret. S bakrom(II) biuret izgrađuje više različitih kompleksnih spojeva (kao što je ion konstitucijske formule na slici 1). I drugi spojevi s više amidnih skupina slično reagiraju. Lužnata otopina bakrovih(II) iona je reagens za dokazivanje proteina u biuret reakciji. Aminokiseline i dipeptidi grade komplekse s bakrom(II), ali bez promjene boje otopine. U prisutnosti tripeptida i dužih lanaca, dakle s barem dvije peptidne (amidne) veze, pojavljuje se karakteristična ljubičasta boja. U tim kompleksima najvažniji je glavni peptidni lanac i veza između atoma bakra i dušika (slika 2) koja je zajednička za sve proteine. Međutim, u kompleksiranju bakra sudjeluju i atomi kisika iz glavnoga lanca te atomi dušika, kisika i sumpora iz bočnih aminokiselinskih ogranaka.

Slika 1. 1) urea; 2) biuret; 3) jedan od više različitih kompleksa biureta i bakra(II).

Slika 2. Kompleksiranje bakra u biuret reakciji. Glavni peptidni lanac je podebljan.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr