Bio bi zahvalan kad bi mogli riješiti ovaj zadatakKvantitativnom analizom utvr􀃮eno je da pola mola formulskih jedinki nekoga minerala željeza ima masu 43.9 g. Koja je empirijska formula analiziranoga minerala željeza? Molarna masa željeza je M(Fe) = 55.85 g mol—1. A.􀀃 FeS B.􀀃 Fe2S3 C.􀀃 Fe2S4 D.􀀃 Fe3S4

Ime i prezime: Mateo Maric mateoomaricc083@gmil.com

Prvo treba izračunati molarnu masu tog minerala iz mase i množine uzorka:

M(mineral) = m(mineral)/n(mineral)

To bi trebalo ispasti 87,8 g/mol.

Dalje treba tu molarnu masu usporediti s molarnim masama koje odgovaraju ponuđenim formulama. Od četiri ponuđene, Fe2S4 nije empirijska formula jer brojevi u formuli nisu međusobno prosti, nego se formula može pojednostavniti u FeS2. Nadalje, formule B, C i D imaju po dva ili tri atoma željeza u formulskoj jedinki, što bi značilo da su im molarne mase barem dva ili tri puta veće od molarne mase željeza. Kako u molarnu masu minerala "stane" samo jedan atom željeza (55,85 < 87,8; 2 × 55,85 > 87,8), očito rješenje mora biti A. Oduzmemo li od molarne mase minerala molarnu masu željeza, dobit ćemo 32,0, što ugrubo odgovara molarnoj masi sumpora i potvrđuje da je rješenje FeS.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr